Honor Board  Deans of the Faculty of Law - University of Mosul

 

The name

Period

 

1

Dr. Adel Falih Al-Ali

 

For the period from 1983 to 1984 and for the period from 2001 to 2003

 

2

Dr. Salah Yassin Hadith

 

For the period from 1984 to 1985 and for the period from 1992 to 2001

 

3

Dr. Hamid Hanoun Khaled Al-Saadi

 

For the period from 1985 to 1991

 

4

Dr. Yassin Abdul Latif Al Kubaisi

 

For the period from 1991 to 1992

 

5

Dr. Jaafar Muhammad Jawad Al-Fadhli

 

For the period from 2003 to 2006

 

6

Dr. Laila Abdullah Saeed

 

For the period from 17/4/2004 to 21/6/2004

 

7

Dr. Akram Mahmoud Hussein Al-Badaw

 

For the period from 2007 to 10/20/2013

 

8

Dr. Muhammad Hussain Muhammad al-Hamdani

 

For the period from 20/10/2013 to 20/5/2019

 

9

Dr. Behind Ramadan Muhammad

 

For the period from 21/5/2019 to 2019

 

10

Dr. Ammar Saadoun Hamed Al-Mashhadani

 

2019 - 2020

 

11

Dr. Wissam Nemat Ibrahim Al Saadi

 

2020- until now

 

Also Read